Jaké existují typy bojlerů? Jednoduchý průvodce!

Publikováno

12. Května 2025

Čas čtení

2- 3 minuty

Sdílet:

Bojler je klíčovou součástí domácnosti, která zajišťuje stálý přísun teplé vody. Při výběru správného ohřívače vody je důležité zvážit jeho typ, způsob ohřevu i možnosti instalace. V tomto článku se podíváme na nejběžnější typy bojlerů a pomůžeme vám zorientovat se v široké nabídce.

Bojlery podle způsobu ohřevu

Elektrický bojler

Jedním z nejvíce používaných ohřívačů vody je elektrický bojler. Funguje na principu ohřevu vody za použití elektrické energie. To zajišťuje spolehlivý a tichý provoz. Jeho předností je snadná montáž. Berte však v potaz, že  během zvýšeného odběru může dojít k vyčerpání veškeré teplé vody ze zásobníku. V tomto případě budete muset dlouho čekat, než se voda opět dohřeje.

Plynový bojler

Plynový bojler ohřívá vodu pomocí zemního plynu. To z něj činí cenově výhodnou volbu pro domácnosti s plynovou přípojkou. S tímto způsobem ohřevu vody nejste závislí na elektrické energii. Nemusíte se tak bát, že budete mít při výpadku proudu studenou vodu. Plynový ohřívač vody je vhodný pro pravidelný a velký odběr teplé vody. Jeho výhodou je rychlé nahřátí i při úplném vyčerpání zásobníku. Počítejte ale s náročnější instalací a potřebou pravidelné údržby. 

Kombinovaný bojler

Kombinovaný bojler nabízí možnost ohřevu vody dvěma různými způsoby - elektrickou energií a zároveň napojením na plyn, kotel nebo tepelné čerpadlo. Výhodou je, že ohřívač vždy využívá zdroj, který je zrovna energeticky výhodnější. To oceníte například v létě, kdy můžete k ohřevu využívat elektřinu a v zimě naopak plyn.

Bojler na fotovoltaiku

Pokud chcete maximálně snížit své náklady na ohřev vody a zároveň přispět k ochraně životního prostředí, zainvestujte do bojleru na fotovoltaiku. Tento ohřívač vody využívá solární energii získanou pomocí fotovoltaických panelů umístěných na střeše vašeho domu. Díky tomu můžete snadno ohřívat vodu. Nevýhodou je však závislost na slunečním svitu. V zimě tak budete potřebovat ještě doplňkové vytápění.

Bojlery podle konstrukce a instalace

Zásobníkový bojler

Zásobníkový ohřívač vody uchovává teplou vodu v nádrži. To znamená, že je k dispozici, kdykoliv ji potřebujete. Hodí se pro velké domácnosti a prostory s nepravidelnou spotřebou vody.

Průtokový ohřívač vody 

Hlavní výhodou průtokového bojleru jsou minimální tepelné ztráty. Průtokový bojler ohřívá právě protékající vodu - nevyužívá tedy velký zásobník. Tím dochází k velké úspoře místa. Je ideální pro menší domácnosti a místa, kde není potřeba velké množství teplé vody.

Akumulační nádrž

Pokud potřebujete větší zásobu teplé vody, můžete k otopné sestavě připojit akumulační nádrž. Sama o sobě neprodukuje teplo, ale slouží k uchování a efektivnímu využití energie z kotle nebo jiného zdroje vytápění.

Bojlery podle způsobu montáže

Vertikální bojler

Vertikální bojlery jsou nejčastější variantou a většinou se montují na zeď nebo podlahu. Jedná se o stojatý bojler a jeho nevýhodou je, že zabere více místa. Nabízí lepší cirkulaci vody, což zajišťuje rovnoměrné zahřívání vody.

Horizontální bojler

Pokud máte málo prostoru, může být lepší volbou horizontální bojler. Tento typ bojleru se instaluje například pod strop nebo do nízkých technických místností. Horizontální bojler má jiný způsob cirkulace vody, což může mírně snížit účinnost ohřevu.

Vertikální a horizontální bojler

Sdílet:

Novinky do Vaší schránky

Nechte si zasílat novinky ze světa bojlerů a ohřevu vody.

Mohlo by vás také zajímat

Bojlery   |   16. Dubna 2025   |  VyberBojler.cz

Elektrický vs plynový bojler: Který se vyplatí víc?

Je lepší ohřev vody pomocí elektřiny nebo plynu? Co se dnes vyplatí? Při výběru vhodného..

Číst více

Bojlery   |   15. Dubna 2025   |  VyberBojler.cz

Jaký bojler zvolit podle velikosti vaší domácnosti?

Podle čeho si zvolit objem bojleru? V první řadě je důležité zohlednit počet členů domác..

Číst více

Bojlery   |   15. Dubna 2025   |  VyberBojler.cz

Jak vybrat bojler? 5 užitečných rad!

Správně zvolený bojler ovlivní nejen váš komfort, ale i spotřebu energie a náklady na pr..

Číst více